גימנסיון 
בית ספר להתעמלות מכשירים ואקרובטיקה
מידע כללי

התעמלות מכשירים

ספורט הוא פעילות שמטרתה השתתפות בתחרות, בבידור עצמי או בהנאה ודרכים אחרות. בדרך כלל הספורט יכלול פעילות גופנית מאומצת, אך יש ענפי ספורט דוגמת שחמט שאין בהם פעילות גופנית רבה. הפעילות הגופנית מספקת שמירה על משקל תקין לגיל המתעמל, תוך פיתוח יכולות של שיווי משקל, כוח מתפרץ, התמצאות מרחבית, גמישות, זריזות ומהירות, חיזוק חגורת הכתפיים, יציבה נכונה ואף קשב וריכוז, בנוסף ישנה תרומה לבריאות הנפש, הכשרה תנועתית וחידוד כישורים גופניים תוך שילוב של אמצעיי חינוך המקנים ערכים חברתיים ותרבותיים.

התעמלות היא ענף ספורט יחידני / צוותי המשלב תרגילי כוח, גמישות, שיווי משקל, אקרובטיקה, וצעדי ריקוד.

ענף ההתעמלות מתחלק למספר ענפי-משנה:
• התעמלות מכשירים (Artistic Gymnastic)
• התעמלות אמנותית (Rhythmic Gymnastic)
• טרמפולינה  (Trampoline Gymnastic)
• התעמלות אקרובטית (Sports Acrobatic)
• התעמלות אירובית (Aerobics Gymnastic)
• התעמלות כללית (General Gymnastic) .
קיימים מספר סוגים של התעמלות, וחלקם נכלל בתוכנית של המשחקים האולימפיים.
רק שלושת ענפי המשנה הראשונים נכללים כיום בתוכנית האולימפית.אנו מתמקדים בלימוד שני ענפי משנה:


1. התעמלות מכשירים –
הבנים מתמתחים בשישה מכשירים: קרקע, סוס סמוכות, טבעות,  קפיצות, מקבילים סמוכים ומתח .הבנות מתמחות בארבעה מכשירים: קפיצות, מקבילים מדורגים, קורה וקרקע.

התעמלות מכשירים נכללת בתוכנית של כל האולימפיאדות, ומהווה את אחד הענפים החשובים והפופולאריים. (ענף ההתעמלות מנוהל ברמה העולמית על ידי הפדרציה הבינלאומית להתעמלות  - FIG).


2.התעמלות אקרובטית –
התעמלות אקרובטית היא ענף ספורט תחרותי צוותי, המשלב בין הכוח, הגמישות, והאלמנטים הטכניים מענף ההתעמלות, לקוארדינציה, הזריזות ושיווי המשקל של ענף האקרובטיקה. בנוסף, ההתעמלות האקרובטית משולבת בריקוד לצלילי מוזיקה, ואלמנטים שונים המתבצעים תוך הסתמכות על בני הצוות, וכן אלמנטים המבוצעים באופן עצמאי.